10 przykazań twórcy: Bookstagram

Jakiś czas temu zapytałam was na Instagramie, jakie czynniki powinny być spełnione, by dany twórca okazał się dla nas godny zaufania. Jaka netykieta powinna występować w Bookmediach, by twórcy byli wiarygodni, a ich odbiorczy czuli się szanowani? Wasze odpowiedzi zainspirowały mnie, by stworzyć dekalog postępowania na Instagramie, choć rady te przydadzą się również na innych platformach. Dziękuję za każdą odpowiedź, która przyczyniła się do powstania tego wpisu!

10 przykazań twórcy:

1. Nie udostępniaj prywatnych rozmów (na przykład na Insta Stories), bez wcześniejszej zgody twojego rozmówcy. Zasłonięcie nazwy profilu czy logo nie wystarczy. Każdy twórca ma swój charakterystyczny styl, często po sposobie wypowiedzi czy używanych argumentach można się domyślić, kto jest twórcą komentarza. Nawet jeśli anonimowo udostępnisz wiadomość, która pojawi się w twoich wiadomościach prywatnych, zawsze zapytaj o pozwolenie.

2. Nie oznaczaj w postach osób, których ta treść nie dotyczy. Upewnij się, że twoja publikacja jest powiązana z danym twórcą, zanim oznaczysz go w celu zwrócenia jego uwagi. Tyczy się to również rozdań, jeśli w opisie znajduje się polecenie “oznacz bliskich znajomych, którzy mogą być zainteresowani”, nie podpinaj przypadkowych osób.

3. Inspiruj się, lecz nie kopiuj pomysłów. W przypadku inspiracji oznaczaj twórcę. Ciężko jest wymyślić koło na nowo, nie traktuj więc projektów, bazujących na popularnych akcjach (maratony, booktoury itp.) jako swój monopol. Akcje typu “Czytamy w weekend”, “Czytamy literaturę japońską” są uniwersalne i każdy może je zorganizować.

4. Szanuj regulamin i zasady społeczności opracowane przez serwis społecznościowy. Jeżeli twórca wykonuje działania dopuszczane przez regulamin, nie wymyślaj “własnego prawa”, twierdząc, że coś można lub nie można robić.

5. Weryfikuj informacje i nie twórz fake newsów. Twórcy internetowi często podają niezweryfikowane informacje tylko dlatego, że ktoś opublikował swoje przypuszczenia (na przykład na Insta Stories). Serwis Instagram zaprzeczył popularnym mitom, że należy dawać tylko od 3 do 5 hasztagów pod zdjęciem, lub że “spam serc” powoduje shadowban u twórcy, który te polubienia otrzymuje. Zawsze weryfikuj informacje z oficjalnym regulaminem lub zweryfikowanym przez serwis źródłem, zanim podasz je dalej.

6. Profile innych osób nie są interesem publicznym. Należą do danego twórcy i tylko on ma prawo wyznaczać sobie zakres działania. Szanuj więc prawo do własnego zdania, innego stylu prowadzenia profilu, wizji i misji, którą podejmuje. Nie ma jednego klucza, według którego należy publikować opinie, monopolu na rodzaj publikowanych zdjęć, nakazu wypowiadania się na tematy publiczne czy wrażliwe. Jeżeli ktoś wykorzystuje swój profil i wypracowane zasięgi, by prosić odbiorców o różne przysługi, poleca inne profile lub wykorzystuje go w celach komercyjnych — respektuj odrębność profili należących tylko i wyłącznie do swoich właścicieli.

7. Kieruj się zasadą wzajemności. Jeśli oczekujesz reakcji ze strony odbiorców, bądź przykładem, komentuj, odpowiadaj na wiadomości pod swoimi postami, szanuj czas, który odbiorca poświęca, by swój wolny czas spędzić na wspieraniu ciebie.

8. Nie hejtuj i nie krytykuj innych ludzi, tylko dlatego, że nie są tacy, jak ty. Jeśli ktoś łamie regulamin serwisu publikując, na przykład, nieodpowiednie treści — są odpowiednie procedury, które umożliwiają zgłoszenie takiego profilu. W innym wypadku wystarczy odobserwowanie profilu, który nam nie odpowiada.

9. Jeżeli jakaś treść ci się podoba, uznajesz ją za wartościową i pomocną, zareaguj. Podziękuj, udostępnij, napisz komentarz, wspieraj innych twórców poprzez poszerzenie ich zasięgów, zamiast być jedynie biorcą.

10. Dbaj o czystość i poprawne użycie form językowych. Jako profile, które piszą o kulturze, powinniśmy w szczególny sposób pracować, nad tym, by nasze treści były estetyczne i przejrzyste. To nie znaczy, że nie można popełniać błędów, a pisać o książce mogą tylko osoby z tytułami uniwersyteckimi. Pisząc jednak o literaturze warto podnosić sobie poprzeczkę, kilkukrotnie przeczytać tekst przed publikacją, dać komuś do sprawdzenia, korzystać ze stron internetowych, na których można sprawdzić poprawny zapis lub gramatykę. Pamiętaj również, że dobrą praktyką jest zwracanie uwagi na błędy w wiadomościach prywatnych (nie na forum czy publicznym komentarzu), a jeżeli treść ma niezwykle merytoryczną wartość, nie podnoś sobie wartości siebie poprzez uczepianie się przecinka w złym miejscu.

Jestem bardzo ciekawa, co myślicie o tych punktach, co byście tutaj dodali lub odjęli. Dajcie znać!


1 Comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *