Polska bez fikcji – poznaj historie z rodzimego podwórka!

W ostatnim czasie półki księgarń uginają się pod naporem książek z gatunku literatury faktów i True Crime. Psychologowie twierdzą, iż to z powodu naszej natury, w której leży niezgoda na wykroczenia natury moralnej czy prawnej. Dodatkowo, w przypadku tajemniczych zbrodni czy zaginięć, instynktownie chcemy odkryć „kto”, „kiedy” i „gdzie”. Interesują nas motywy sprawców, podświadomie chcemy dowiedzieć się, co kieruje najbardziej niebezpiecznymi ludźmi na świecie, by w przyszłości uniknąć niebezpieczeństwa.

Polska bez fikcji to wyjątkowe produkcje przygotowane przez serwis Audioteka dla najbardziej wymagających poszukiwaczy wrażeń. Poznacie historie, którymi żyła cała Polska, a także reportaże, które w dokonały sposób ukazują rzeczywistość dookoła nas. Te historie zdecydowanie warte są poznania!

Historie True Crime:

Czarna wołga

Historie, które wydarzyły się naprawdę!

Porwania dzieci, napady i brutalne zabójstwa, osławieni zbrodniarze i najgłośniejsze procesy sądowe, kradzieże dzieł sztuki i fałszerstwa pieniędzy na niewyobrażalną dziś skalę. Czarna wołga. Kryminalna historia PRL to trzymająca w napięciu opowieść o zbrodniach, które paraliżowały opinię publiczną. A także o tych, o których społeczeństwo miało się nigdy nie dowiedzieć.

Warszawa kryminalna

Reportaże sądowe z najgłośniejszych rozpraw sądowych w sprawach kryminalnych dotyczących wyłącznie stołecznej metropolii.

Czerwoni. Gawędy o kryminalnej Polsce Ludowej

Łukasz Orbitowski, autor „Kultu” i „Innej duszy” zaprasza na opowieść o najciekawszych przestępstwach Polski Ludowej.

Szczególnie polecam wam odcinki: Czerwoni. Kochać jak Kalibabka i Czerwoni. Bombowy tort.

“Zabójstwo Iwony Cygan” Monika Góra

23 lata temu w Szczucinie pod Tarnowem doszło do brutalnej zbrodni. Przez niemal ćwierć wieku zmowa milczenia, panująca w zastraszonej społeczności, nie pozwalała na rozwikłanie zagadki morderstwa. Jak tworzy się i rozrasta w małym miasteczku przestępcza ośmiornica? Jak przez lata tkana jest sieć zależności i układów pomiędzy światem przestępczym, a lokalną elitą – policjantami, biznesmenami i urzędnikami?

Reportaże dotyczące wiary i kościoła:

Zakonnice odchodzą po cichu

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi.

Marta Abramowicz przygotowała dla czytelników doskonały reportaż, który idealnie sprawdza się w wersji do słuchania.

Ja nie leczę, ja uzdrawiam. Prawdziwa twarz polskich bioenergoterapeutów

Rocznie umiera kilka tysięcy chorych na nowotwór – bo przerwali leczenie za namową uzdrowicieli.

Dlaczego niektórzy tak bardzo im ufają? Co sprawia, że zawierzają swoje życie komuś, kto uzdrawia przez telefon? Albo leczy raka witaminami?

Zniknięty ksiądz. Moja historia

Marcin Adamiec opowiada historię swoją i innych mężczyzn, którzy wybrali drogę kapłaństwa, a następnie porzucili swoje sutanny. Mimo goryczy Marcin mówi o ciemnych stronach Kościoła bez zacietrzewienia, raczej ze smutkiem, czasem z humorem, ale zawsze ze zrozumieniem dla ludzkich słabości. Kończy swą opowieść z nadzieją: „Przestałem wierzyć w Boga jako duchowny. A odzyskałem poczucie, że jestem Dzieckiem Bożym, kiedy biskup zabronił mi przystępować do sakramentów”.

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Stanisław Obirek – teolog i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o insajderską wiedzy i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.

A o tym wiedział_ś? -Historie dotyczące muzyki i popkultury:

Od Kimona do Maty. Historia polskiego rapu

Od szemranych dyskotek i jarocińskich ekscesów, od pierwszego rapera wschodu i Scyzoryka, po erę, w której rap stał się nowym popem – wszystkie oblicza polskiej historii rapu znajdziecie w podcaście Marcina Flinta i Kajetana Szewczyka!

Jak się robi kino? Pyta Magda Miśka-Jackowska

Podcast nie tylko przywołuje najwspanialsze historie znane z dużego ekranu, ale przede wszystkim głosami fantastycznych gości opowiada, jak tworzy się filmy, kto je robi i dlaczego, odkrywa kulisy przygotowań, pracy na planie zdjęciowym i postprodukcji filmowej. 

Pograne

Pograne to podcast o grach inny niż wszystkie. Pogłębione rozmowy z ludźmi ważnymi dla świata polskiego gamingu – usłyszycie twórców, artystów, dziennikarzy branżowych i popularyzatorów nauki.

Reportaże z własnego podwórka:

Wymazana granica

„Wymazana granica” Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują je także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

Misja: Niepodległość

Odkryj thriller oparty na historii, o której mówił cały świat! Superprodukcja oparta na nieznanym wątku z biografii Józefa Piłsudskiego. Fabularyzowany dokument przybliżający postać Marszałka w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma

Bernard Newman – brytyjski pisarz i podróżnik, w czasie pierwszej wojny światowej żołnierz i szpieg. W okresie międzywojennym odwiedził ponad 60 krajów, które przemierzał zwykle na rowerze. Z tych podróży pisał znakomite, pełne brytyjskiego humoru reportaże.

Głośnik w głowie

Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym – wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym kraju doświadczało lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Ale z powodu słabej dostępności pomocy – i uprzedzeń wobec ludzi chorych – do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent. Aneta Pawłowska-Krać rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami i kreśli obraz polskiej psychiatrii.

Urobieni

Zbiór reportaży Urobieni ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Ponad półtora miliona pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach.

Zapraszam was również do oddawania głosów w plebiscycie “Opowiemci”, w którym partnerem jest serwis Audioteka: dobrze opowiedziane historie.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *