Dzień Kobiet: propozycje czytelnicze dla najmłodszych

Mój poprzedni post (zerknij TUTAJ) dedykowany był książkom, które zainspirują dorosłe kobiety. Tym razem chciałabym przedstawić listę książek dla najmłodszych, w których również odnajdziemy silne, odważne i kreatywne bohaterki.

Mam to szczęście bycia mamą panny H. i chciałabym, aby właśnie takie osobowości otaczały ją na co dzień, bez względu na to, czy w rzeczywistości, czy na kartach książek. Z tego powodu przygotowałam dla was listę książek, które z pewnością zaciekawią każdą, nawet najmłodszą kobietę.


Martin Widmark, Emilia Dziubak, Tyczka w krainie szczęścia, wyd. Mamania

Dzień Kobiet

Tyczka w Krainie Szczęścia to niesamowita opowieść stworzona przez Szweda Martina Widmarka i Polkę Emilię Dziubak. Sami autorzy przyznają, że punktem wyjścia do stworzenia tej historii była opowieść Lewisa Carrolla o dzielnej Alicji, która wpadła do króliczej nory.

Na skutek utraty brata przez narratorkę tej książeczki – Tyczki, w tej opowieści znajdziemy zarówno elementy przygody, jak i silnych emocji.Wszystko to w przepięknej, ilustrowanej formie, która zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Maria Kruger, Karolcia, Witaj Karolciu, wyd. Siedmioróg

Dzień Kobiet

Kto w dzieciństwie nie czytał o przygodach ośmioletniej Karolci i jej magicznego koralika, z pewnością musi nadrobić tę lekturę. Tytułowa bohaterka odznacza się niezwykłą odwagą, kreatywnością, jest zabawna i zawsze znajdzie sposób na wyjście z tarapatów.

Karolcia decydowanie zasłużyła sobie na zajęcie miejsca w kanonie literatury dziecięcej. Polecam ją dla dziewczynek w wieku 7-10 lat.

Nadia Berkane, seria: Marysia, wyd. Debit

Marysia to seria książeczek dla dzieci w wieku 2-5 lat, w których główna bohaterka, tytułowa Marysia, przeżywa liczne przygody wraz ze swoimi przyjaciółmi.

Nie zawsze jest “grzeczna”, niekoniecznie poddaje się przyjętym konwenansom, zadaje mnóstwo pytań i jest ciekawa świata. Potrafi się szybko uczyć, nawiązywać przyjaźnie i świetnie tłumaczy podstawowe zagadnienia dla maluchów, takie jak pierwsze święta, pożegnanie z pieluszką, czy pierwszy dzień w przedszkolu.

Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn, wyd. Nasza Księgarnia

Dzień Kobiet

Tej książki przedstawiać nie trzeba :) Dzieci z Bullerbyn doceniło już niejedno pokolenie, a przygody szóstki małych bohaterów przetłumaczono na wiele języków.

Cenię tę książkę za sposób, w jaki pokazuje przyjaźń między dziewczynkami i chłopcami. Nie ma tu nierówności, każdy z nich na swój własny, kreatywny sposób zaznacza się w tej historii. Każda z postaci jest równie ważna, a dzieciństwo przepełnione jest zapachem słomy i owoców. Przypomina, jak ważne jest wspólne podróżowanie do klasy szkolnej i robienie sobie nawzajem psikusów :)

Wojciech Próchniewicz, Wywrotka Basia, wyd. Liwona

Dzień Kobiet

Wywrotka Basia jest ulubionym pojazdem panny H. Ta mała, kartonowa książeczka, którą kupiłyśmy za niecałe 2 zł (!), pokazuje, że kiedy coś kochamy, to nawet ciężka praca jest przyjemna i daje satysfakcję.

Basia jest niezwykle pracowita, sumienna, nie boi się “męskich” zadań, przełamuje stereotypy i jest szczęśliwa. Książeczka ucieszy wszystkie 3 latki.

Jo Witek, Christine Roussey, W moim sercu, wyd. Mamania

Dzień Kobiet

Książka ta jest swoistym hołdem dla uczuć dziecięcych. Podczas czytania prostych, zrozumiałych tekstów możemy wraz z dzieckiem poznawać te uczucia we wszystkich barwach jakie przybierają. Wraz z  pełną życia dziewczynką odkrywamy emocje serca, które czuje radość, smutek, strach lub euforię. Pojawiają się one w różnych momentach, w zależności od dnia czy sytuacji.

Poprzez ciekawie rozrysowane przykłady zbliżamy się razem z naszym dzieckiem do odkrycia całej panoramy emocji, które dane nam jest doświadczać i uczymy się stawiać im czoła.


Dzień kobiet to ważna data zarówno dla tych dorosłych, jak i dla tych młodszych pań. Niech książki towarzyszą nam w tym dniu 💛

9 Comments

 1. Fen 13 marca 2019 o 11:07

  Kiedy wybieram prezenty dla mojej chrześnicy zawsze dorzucam jej jakąś książkę. Sama pyta czasem kiedy przyniosę jej coś nowego więc jestem zachwycona tym dzieckiem 😃 chętnie skorzystam z tego wpisu i kupię którąś z nich w najbliższym czasie.

 2. todoarmo. pl 13 marca 2019 o 13:16

  Bardzo fajne propozycje moje dzieci mimo iż mają mnóstwo książek zawsze dopasują o jakieś nowe pozycje książkowe .

 3. Toksycznakosmetyczka 14 marca 2019 o 01:38

  Myślę że nie jeden maluch będzie zadowolony z takich książek.

 4. Prawie Idealna 15 marca 2019 o 23:08

  Uświadomiłaś mi że za rzadko czytam moim chłopcom. Chyba sięgnę po którymś pozycję.

 5. Werkatesterka 17 marca 2019 o 00:13

  Szaty graficzne tych ksiazek naprawde przyciągają uwagę. Dzieci z Bulerbyn to ksiazka mojego dzieciństwa:)

 6. Kaśka - Poligon Domowy 17 marca 2019 o 14:50

  Astrid Lindgren to moja miłóść! Pierwsza przeczytana samodzielnie książka (czytana na głos siostrze) to Dzieci z Bullerbyn

 7. Marta Kuchcińska 17 marca 2019 o 18:40

  Ja mam dwóch facetów i pewnie te książki by ich nie zainteresowały😒. Ale gdybym miała córkę to pewnie co wieczór byśmy przeżywały wspólnie przygody bohaterek tych książek😊.

 8. Bardziejmilo 17 marca 2019 o 21:16

  Oooo widzę dwie pozycje z czasów mojego dzieciństwa :) ahh wspomnienia :)

 9. Anonim 18 marca 2019 o 07:09

  Karolcie bardzo lubiłam ahh wspomnienia z dzieciństwa;) Kinga.S

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *