Propozycje czytelnicze na Dzień Kobiet

Bardzo lubię czytać o silnych, kreatywnych kobietach, które postanowiły sięgnąć po swoje marzenia. Niezależnie od roli jaką postanowiły zająć. Kobiety zdobywają najwyższe szczyty, cieszą się rolą bycia przyjaciółką i matką. Zajmują kierownicze stanowiska, tworzą, projektują, kochają i opiekują się innymi. Kobiety łamią stereotypy, są przykładem miłości i życzliwości, potrafią pochylić się nad potrzebującym i zdobywać nieodkryte tereny.

Przedstawiam wam moją subiektywną listę książek, które nie tylko zainspirują was do działania, ale przede wszystkim sprawią, że Dzień Kobiet będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Pomogą nam docenić, jak cudownie zostałyśmy stworzone i zaprogramowane.

Michelle Obama, Becoming. Moja historia, wyd. Agora

Dzień Kobiet

Fascynująca, wciągająca opowieść Pierwszej Damy Ameryki o życiu, małżeństwie, rozwijaniu własnych pasji i towarzyszeniu mężowi w prezydenturze. Pozycja obowiązkowa dla każdej z nas.

Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci, wyd. Literackie

Zawsze fascynowało mnie życie Wandy Rutkiewicz, pierwszej Europejki, która zdobyła Mont Everest i pierwszej Polki na K2.

W czasach, gdy to mężczyźni tworzyli patriarchalne społeczeństwo w domu i w sporcie, Wanda Rutkiewicz łamała wszelkie możliwe stereotypy. Udowodniła, że zdobywanie szczytów i przekraczanie granic nie jest uzależnione od płci, wieku, w którym żyjemy, czy statusu narzuconego przez społeczeństwo.

Krzysztof Gawronkiewicz, Michał Kalicki, Zwrotnik Panny, wyd. Timof Comics

Zagadkowa, niejednoznaczna, zostawiająca duże pole do interpretacji powieść graficzna. Historia, z którą mogłaby identyfikować się każda z nas. Na pierwszy rzut oka jest to historia o samotności i czasie, który bezlitośnie nie pozostawia na człowieku suchej nitki.

Powieść ambiwalentna, ponieważ mimo wszechogarniającej samotności, pozwala spojrzeć na kobietę jako na jednostkę silną, niezależną, której do ukojenia potrzebny jest tylko szum fal.

Weronika Nawara, W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy, wyd. Otwarte

Dzień Kobiet

Są takie zawody, które zasługują na szczególne uznanie. Warto odczarować zawód pielęgniarki w społeczeństwie. Ważne jest także, by zrozumieć konsekwencje, jakie nastąpią, jeśli pewnego dnia nikt nie będzie chciał już tego zawodu wykonywać.

Weronika Nawara zaznajamia nas z każdym aspektem wykonywania swojej pracy. Niektóre informacje były mi dobrze znane, a o wielu obowiązkach, ryzykach i odpowiedzialnościach, także tych psychicznych, nie zdawałam sobie w ogóle sprawy. Książka W czepku urodzone przedstawia pracę pielęgniarek i pielęgniarzy w sposób całkowicie szczery i uczciwy względem czytelnika. Czytając o tym nabierałam ogromnego szacunku do tego zawodu.

Więcej o tej książce przeczytaj TUTAJ.

Anna Luboń, Mistrzynie, wyd. Burda Książki

Dzień Kobiet

Przepięknie graficznie wydana książka zawierająca rozmowy z 13 niesamowitymi kobietami. Każda z nich jest inna, każda zaznaczyła swój ślad w historii robiąc coś twórczego i pionierskiego. Zdecydowanie polecam sięgnąć po te wywiady właśnie 8 marca.

Edyta Stępczak, Burka w Nepalu nazywa się Sari, Wyd. Znak Literanova

Dzień Kobiet

Edyta Stępczak przedstawia warunki, w jakich żyją kobiety w głównie hinduistycznym i buddyjskim społeczeństwie. Dociera do najbardziej mrożących krew w żyłach świadectw, rozmawiając z kobietami, mężczyznami oraz działaczami społecznymi.

Poświęca też znaczną część książki na opisanie sposobów, jakich aktywiści na rzecz praw człowieka używają, by zmienić panującą sytuację. Przeczytamy o tym z jakimi wyzwaniami się zmagają i jakie efekty osiągają. W ten sposób dalsza część reportażu nabiera znacznie pozytywniejszego wydźwięku.

Czytelnik może uświadomić sobie, iż sytuacja dramatyczna i wstrząsająca, może się zmienić. Coraz więcej kobiet i mężczyzn włącza się do trudnej walki o poprawę sytuacji kobiet, nie zważając na konsekwencje ich pracy.

Przeczytaj więcej TUTAJ.

Anna Herbich, Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie, wyd. Znak Horyzont

Dzień Kobiet

Kolejna niesamowita pozycja o bohaterstwie i waleczności kobiet podczas Powstania Warszawskiego. Tej książki nie trzeba opisywać, ją po prostu trzeba przeczytać.


Mam nadzieję, że zainspirowałam was do sięgnięcia po którąś z tych propozycji. Dajcie znać w komentarzach, czy czytaliście coś z tej listy :)

8 Comments

 1. Toksycznakosmetyczka 10 marca 2019 o 18:51

  Ja niestety do tej pory nie spotkałam się z żadną z tych książek.

 2. Anonim 10 marca 2019 o 19:02

  Zaciekawiła mnie książka o pielęgniarkach :) W takich książkach czasem można odnaleźć fajne historie o których nie mamy pojęcia :)

 3. Marta Kuchcińska 10 marca 2019 o 21:54

  Bardzo interesujące propozycje, chętnie po nie sięgnę😊.

 4. Fen 11 marca 2019 o 09:42

  Z tych książek czytałam tylko “w czepku urodzone” i jestem bardzo ciekawa pozostałych pozycji. Zanotowałam będę zamawiać 😃

 5. Prawie Idealna 12 marca 2019 o 20:50

  Mnie zaintrygowała pozycja Zwrotnik Panny, wyd. Timof Comics. Z chęcią przeczytam.

 6. Anonim 13 marca 2019 o 06:47

  Bardzo lubię wojenną tematykę, Ci ludzie mieli wiele odwagi i miłości do Ojczyzny

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *