Myślisz, że słuchałe/aś już wszystkiego? Zobacz to!

Ostatni miesiąc to było prawdziwe szaleństwo, jeśli chodzi o ilość czytelniczych wrażeń, które dla was przygotowywałam! Już 8 października widzimy się na jesiennych Książkonaliach, a 1 listopada rusza plebiscyt “Opowiemci”: honorujemy twórców, w którym serwis Audioteka pełni rolę głównego partnera!

Niesamowite jest to, że pośród tylu obowiązków wciąż możemy cieszyć się przyjemnością ze słuchania książek, a także poznawania całkowicie nowych produkcji opartych na autorskich scenariuszach, które dosłownie wbiją nas w ziemię.

Dzisiaj zapraszam was do poznania moich ulubionych superprodukcji Audioteki!

Dorota Masłowska, Bowie w Warszawie

Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie.

Tymczasem w jednym z dusznych i ciasnych warszawskich mieszkań nie może spać plutonowy Wojciech Krętek. Wrażliwy i emocjonalny milicjant próbuje rozwikłać sprawę niejakiego Dusidamka z Mokotowa. Siejący postrach oprawca zdaje się jednak tylko symbolem pomniejszych przemocy i opresji, których mieszkanki Warszawy doświadczają na każdym kroku od świata i siebie nawzajem. Co łączy króla muzyki z seryjnym dusicielem?

Doskonała superprodukcja w reżyserii Pawła Świątka. Muzykę przygotował Dominik Strycharski. W rolach głównych występują m.in. Marek Kalita, Justyna Wasilewska, Magdalena Lamparska, Tomasz Karolach i Edyta Olszówka,

Anima oraz Anima 2. Powrót

Pełna grozy i napięcia opowieść o sile tego, czego nie widzimy, czego boimy się najbardziej. Na komendę w małym miasteczku przychodzi lokalny listonosz, chcąc zgłosić zniknięcie dwudziestu pięciu mieszkańców z pobliskiej wsi leżącej paręnaście kilometrów za otaczającym ją lasem. Aspirant, Jan Willer, początkowo nie wierzy w opowieść listonosza, jednak z czasem okazuje się, że faktycznie – domy stoją puste, a po mieszkańcach nie ma ani śladu. Szukając racjonalnego wytłumaczenia, Willer wpada na trop nielegalnych interesów prowadzonych przy pobliskiej, wschodniej, granicy. Jednak im więcej czasu Willer spędza w okolicy wsi, tym mniej oczywiste stają się dla niego wszelkie logiczne wytłumaczenia tej zagadki.

Anima to mój zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o produkcje wywołujące ciarki na skórze. Doskonali bohaterowie przenoszą nas do wyludnionej wioski, w której tajemnice przeplatają się z doskonałą narracją pełną tajemnic i niedomówień.

Reżyserem produkcji jest Krzysztof Komander, a w głównych bohaterów wcielili się Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj, Filip Pławiak, Anna Smołowik, Antoni Pawlicki.

Cykl: Odyseja Kosmiczna

Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina.

Niezwykłe superprodukcje, w których narratorka, Krystyna Czubówna, opowiada o Profesorze Heywoodzie Floydzie, który jest ostatnim żyjącym uczestnikiem ekspedycji, która została wysłana na Księżyc w roku 2001 w celu zbadania tego tajemniczego znaleziska. Po latach, po raz kolejny trafia w okolice Jowisza, by znów zmierzyć się z potęgą obcych. Czy tym razem dowie się czegoś więcej o przyszłych losach człowieka?

Słuchaczowi towarzyszyć będzie niezwykła ścieżka dźwiękowa.

Ken Follett, Świat bez końca

Jedna z najpopularniejszych sag historycznych w dziejach literatury, gdzie usłyszymy 100 znakomitych głosów, w tym Krzysztof Gosztyła, Aleksandra Hamkało, Danuta Stenka i Marcin Bosak. Superprodukcja przygotowana się z oryginalną muzyką w wykonaniu zespołu Dekameron oraz chóru gregoriańskiego.

Akcja Świata bez końca toczy się dwieście lat po rozpoczęciu budowy katedry w Kingsbridge. Katedra i klasztor znów znajdują się w samym centrum sieci intryg, kłamstw, nienawiści, pychy i chciwości. W świecie, w którym tradycjonaliści, bojący się zmian jak ognia, toczą walkę ze zwolennikami szeroko rozumianego postępu, napięcie w mgnieniu oka osiąga temperaturę wrzenia. A jakby tego było mało, w czternastowiecznej Europie żniwo zbiera czarna śmierć, która w każdej chwili może zapukać do drzwi…

Burchot

W niewielkim miasteczku znaleziono ciało staruszki. Z płytkiego grobu w lesie wykopały ją bezpańskie psy. Życie śledczego Jacka Burchota staje na głowie. Z jednej strony zadanie odkrycia tajemnicy zbrodni pobudza ambicję po latach odprowadzania pijanych do celi i zagubionych staruszków do domu. Z drugiej strony, to tak irytująco rujnuje jego codzienną rutynę, zakupy na ryneczku, odprowadzenie córki do szkoły, wypełnienie papierów i pogawędki z kolegami z komisariatu. A gdy jeszcze znika niedawno przybyła do miasteczka, młoda i pełna życia Justyna… To są zbrodnie, które do tego miasteczka w ogóle nie pasują…

W rolach głównych występują Tomasz Schuchardt,  Michał Grzybowski, Agnieszka Dulęba-Kasza, Alicja Grzybowska, Agnieszka Żulewska, Dobromir Dymecki.

Sierżant Cuff

W hotelowym pokoju zostają znalezione zwłoki Godfrey’a Ablewhite’a, znanego w całej Anglii filantropa. Sierżant Cuff zostaje przydzielony do sprawy, a jedynym tropem jaki trafia w jego ręce jest tajemniczy kwitek do depozytu bankowego wydany pod fałszywym nazwiskiem. Co znajdowało się w skrytce? Dlaczego mężczyzna został zabity? Sierżant Cuff rozpoczyna swoje trzydzieste pierwsze śledztwo.

Superprodukcja, od której nie można się oderwać!

Scenariusz i reżyseria: Kinga Krzemińska i Krzysztof Komander, w głównych rolach Borys Szyc, Olaf Lubaszenko, Ewa Konstanciak, Michał Czernecki, Leszek Filipowicz.

Zapraszam was również do oddawania głosów w plebiscycie “Opowiemci”, w którym partnerem jest serwis Audioteka: dobrze opowiedziane historie.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *